Şifalı Bitkiler - doğanın kendisi en büyük mucize
Şifalı Bitkiler Sitesi

Alzheimer Hastalığına Doğal Çözümler

admin 19 Ekim 2011 0 Bu Yazi 3,536 Kez Okundu
Alzheimer Hastalığına Doğal Çözümler

 

Alzheimer hastalığı bir çeşit bunama veya zihinsel fonksiyonlarda zayıflama olarak tanımlanabilir.ABD’de 4.1 milyon Alzheimer hastası olduğu biliniyor.Amerika’da 65 yaşın üzerindeki insanların % 10 unda ,85 yaşın üzerindeki insanların % 50 sinde görülen bir hastalık.Hastalık sadece yaşlı insanlarda görülen bir hastalık değil,40 lı yaşlarda da görülebiliyor.

Alzheimer hastalığı nedir?

Bu hastalık ilk defa 1906 yılında Alman nörolog Alois Alzheimer tarafından tanımlandı.Bir insanın zihinsel fonksiyonlarında, sosyal hayatında ve işinde normal bir şekilde faaliyet göstermesini engelleyecek kadar bozulma ve gerileme olması olarak tanımlanır.Alzheimer hastalığı geri döndürülemez ve sürekli ilerleyen bir hastalıktır,1906 yılından beri konvensiyonel ilaçlarla yavaşlatılması veya durdurulması yönünde çok az ilerleme kaydedilebilmiştir. 

Fakat Alzheimer hastalığını önlemede ve bazı durumlarda zihinsel gerilemeyi tersine çevirmede başarı sağlayan doğal çözümler mevcuttur.
Hafızam çok zayıf.Alzheimer hastası mıyım?

Bir çok insan unutkanlıklarının Alzheimer belirtisi olduğundan endişe ediyor.Aslında hepimiz araba anahtarlarını nereye koyduğumuzu,gözlüklerimizi nerede bıraktığımızı zaman zaman unuturuz.Fakat bunlar Alzheimer belirtisi değiller.

Unutkanlık ve Alzheimer arasındaki farkı şu iki örnekle açıklayabiliriz.Eğer araba anahtarlarını nereye koyduğumuzu unutuyorsak bu unutkanlıktır,eğer bir arabamız var mıydı yok muydu hatırlamıyorsak bu Alzheimerdır.Eğer gözlüklerimizi nereye koyduğumuzu hatırlamıyorsak bu unutkanlık ama gözlük kullanıp kullanmadığımızı hatırlamıyorsak bu Alzheimer.Unutkanlık da şifalı bitkilerle çözülebilecek bir durumdur bu arada.

Alzheimer neden olur?

Alzheimer’ın kesin sebepleri bilinmiyor fakat araştırmalar bazı ipuçları veriyor.Çoğu beslenme yetersizliklerini işaret ediyor.Mesela Alzheimer hastalarının vücutlarında B12 ve çinko seviyesinin düşük olduğu tespit edilmiş.
B vitaminleri zihinsel fonksiyonlar için önemli.İşlenmiş gıdalar bu vitaminler açısından fakir.Mesela beyaz un.Buğday un haline getirlirken kepeği alınarak üretiliyor.Halbuki buğday kepeği B vitaminleri açısından çok zengin.

Ayrıca yaşlı insanlar çeşitli kimyasal ilaçlar kulanıyorlar ve bu ilaçların birbirleriyle etkileşimleri çoğu zaman fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde yan etkiler oluşturuyor.Ayrıca bu kimyasal ilaçlar vitaminleri ve mineralleri yok edyor.
Alzheimer hastalarında ayrıca,karotenoid,,A ve E vitaminleri de düşük seviyede.Bu maddeler antioksidan özelliğe sahip ve serbest radikallerin beyin hücrelerinde hasara neden olmasını engelliyor.

Alzheimer hastalığını doğal yollarla nasıl tedavi edebilirim?

-Ginkgo Biloba: 22 Ekim 1977 American MEdicak Association dergisinde yayınlanan  bir rapora göre  Ginkgo Biloba  ekstresi Alzheimer’ın ilelemesini durdurabilir ve bazı durumlarda zihinsel fonksiyonları geliştirebilir.Günde 3 defa 100 veya 200 mg alınmalıdır.

-Qian Ceng(Huperzia serata) adlı Çin Tıbbında kullanılan bir bitki hafızanın eski haline kavuşmasını sağlıyor.Huperzin A olarak bilinen hafıza kuvvetlendirici maddenin kaynağı bu bitki.Bu bitkiden elde edilen extre Alzheimer hastalarında hafızanın yeniden toparlanması,konuşma kabiliyeti ve zihin berraklığı konusunda etkili.Asetilkolinesteraz adlı enzimi bloke ederek,beynin hafıza ve öğrenme performansında çok önemli asetilkolin maddesinin parçalanmasını önlüyor.

-Kedi otu kökü:Yatmadan önce alındığında uyku kalitesini artırır.

-Doğal gıdalardan oluşan bir diyet uygulayın.Doğal sebze ve meyveler,katkı maddesiz yiyecekler tüketin.

-Folat(folik asit) ve B12 vitamini Alzheimer ve kalp rahatsızlığı riskini artıran homosistein maddesini azaltır.Bu vitamin Alzheimerı önlemede veya belirtilerini azaltmada etkilidir.
Folat tahıllar,avokado,muz,portakal,yeşil yapraklı sebzeler,baklagiller,kuşkonmazda bulunur.
B12 hayvansal ürünlerde bol miktarda bulunur.Yağlı balıklar B12 açısından oldukça zengindir ve sinir hücrelerini koruyan başka faydaları vardır.Homosistein düzeyini düşürmek için günde 400-800 mcg arası folat(folik asit)kullanın.

-Alkol,sigara,işlenmiş gıdalar,katkı maddeleri,aşırı stres,üzüntü,alüminyum ve cıva(floresan lambalarda cıva kullanılır) gibi metallerin neden olduğu kirlilikten uzak durun.

İpucu:British Medical dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre sigara tüketimi bunama ve Alzheimer riskini 2 kat artırıyor.

-Melisa ve adaçayı bitkileri beyin kimyası üzerindeki etkileri için inceleniyor.Melisa öyle görünüyor ki asetilkolin reseptörlerini uyarıyor.Adaçayı ise kolinesteraz enzimini bloke ediyor.

-E vitamini kuvvetli bir antioksidandır ve 1997 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre Alzheimer hastalığının ilerlemesini % 25 oranında azaltır.

-Sıvı sarımsak ekstresi  Alabama Oakwood Kolejinde yapıl

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.